سفارش غذا در کیترینگ عروسی

سفارش غذا در کیترینگ عروسی

شما دامنه وسیعی از انتخاب از بین غذاهای مختلف ایرانی و فرنگی دارید. شام جشن عروسی ایرانی از استاندارد پذیرفته شده ای در بین اغلب اقوام و خانواده ها برخوردار است. منوی شام عروسی عموما از یک منوی پایه با باقالی پلو با گوشت بره، برنج سفید و جوجه کباب و خورشت فسنجان شروع می شود. انتخاب های بعدی ته چین مرغ و کباب ها هستند که کباب کوبیده ایران در تمام دنیا شناخته شده است. انتخاب های بعدی بریان ها هستند بوقلمون بریان مرغ یا غاز بریان و بره بریان که در جشن عروسی کاملا شناخته شده اند. 

چلوکباب: یکی از اصیل‌ترین و از معروف‌ترین غذاهای ایرانی است که معمولا به عنوان منوی اصلی غذای عروسی و یا در کنار دیگر غذاها قرار میگیرد. این غذا متشکل از یک بشقاب پر از پلو، کباب برگ (یک سیخ) یا کوبیده (دو سیخ) که همراه با گوجه فرنگی کباب شده، سماق و نوشیدنی (معمولا دوغ) سرو می‌شود.
جوجه‌کباب: یکی دیگر از غذاهای اصیل ایرانی که به عنوان شام عروسی انتخاب میشود است و از رده کباب‌های سنتی ایران است. در طبخ جوجه‌کباب، از قطعات خوردشده گوشت مرغ استفاده میشود که آنها را به یک سیخ بلند می‌کشند و روی کباب‌پز و به وسیله آتش مستقیم، کباب می‌کنند و به معمولا با پلو و گوجه فرنگی کباب شده میل میشود. جوجه کباب از غذاهای بسیار محبوب نزد ایرانیان استوبه عنوان یک انتخاب خوب برای شام عروسی میباشد.
باقلاپلو : یا در بیان روزانه باقالی‌پلو، یکی از انواع پلوها در آشپزی ایرانی است که معمولا در جشن‌ها و مهمانی‌ها از آن استفاده می‌شود و البته آن را به عنوان غذای عروسی و یا در میهمانی ها با گوشت بر سر سفره می‌آورند و به آن «باقالی‌پلو با گوشت» می‌گویند؛ باقالی‌پلو با گوشت بهتر است که با گوشت گوساله همراه باشد تا تکه‌های گوشت شکل خود را ازدست ندهند اما با مرغ یا گوشت گوسفندی یا بره نیز آن را میل می‌کنند.
زرشک‌پلو: این غذا یکی از انواع پلوها در آشپزی ایرانی و یکی دیگر از انتخابهای شام عروسی است و آن را معمولاً با مرغ، گوشت بره و یا سردست و قلوه‌گاهِ گوسفند درست می‌کنند. و با استفاده از زرشک و زعفران تزئین و طعم میدهند و غذای محبو در میان ایرانیان میباشد.

سه روش سرو غذا:

الف. سرو غذا به صورت پرس:

سفارش غذاي پرسي كه يك نوع غذا ميباشد، مخرب ترين و نامناسبترين عملي است كه صاحبان مراسم ميتوانند درتخريب جشن خود انجام دهند.
سرو غذا به صورت پرس و معايب آن:
سرو غذا به صورت پرس نه تنها رضايت ميهمانان را حاصل نميكند بلكه كل مراسم را به شكل فزايندهاي به پايين ترين سطح پذيرايي تنزل ميدهد
كشيدن غذا به صورت پرس به جهت مراسم 300 الي 500 نفره نيازمند 30 تا 50 دقيقه زمان خواهد بود و همين مدت زمان كشيدن غذا باعث ميشود تا :
غذا سرد شده و طعم و مزه و كيفيت خود را از دست ميدهد.
ميهمانان در ابتداي سالن غذا گرفته و ميل نمودهاند درحالي كه ساير ميهمانان منتظر غذا هستند.
چون ابتدا در سالن بانوان غذا سرو ميگردد، بانوان محترم غذاي خود را ميل كرده و حداقل 30 الي 50 دقيقه ميبايست منتظر بنشينند تا آقايان غذا ميل كنند و از سالن خارج شوند. اين فاصله بسيار خسته كننده بوده كه غالباً با اعتراضات كودكان همراه ميباشد. چنانچه به اين موضوع آزاردهنده، گرماي داخل سالن نيز اضافه راهنماي برگزاري مراسم جشن عروسي گردد، شرايط براي خانمها دشوار خواهد بود و اگر هر مقدار به ايشان خوش گذشته باشد درجهت عكس تلافي مي گردد.
از آنجايي كه براي كودكان هم يك پرس غذا سرو ميگردد و قطعاً نه تنها كودكان بلكه افراد مسن نيز نمي توانند يك پرس كامل غذا را ميل نمايند، مضاف بر اينكه بسياري از بانوان شبها از غذاي كمتري استفاده مي كنند. اين موضوع باعث ميگردد كه در انتهاي مراسمي 400 نفره حداقل 50 تا 80 پرس غذا روي ميزها باقي مانده كه قابل استفاده مجدد نميباشد به لحاظ اينكه دست خورده شده است. اين در حالي است كه اگرميهماني با يك پرس غذا سير نشده باشد قطعاً اين اجازه را به خود نميدهد تا درخواست يك پرس غذاي ديگرنمايد و علي رغم اين تعداد غذاي مانده روي ميزها، اين گونه افراد، تالار را گرسنه ترك مينمايند.بنابراين علاوه بر معايب عنوان شده، اسراف غذا و قابل استفاده نبودن غذاي باقيمانده نيز به آن اضافه ميگردد.
مضاف بر اينكه سرو غذا به صورت پرسي حق انتخاب براي ميهمانان قائل نميشود
ب. سرو غذا به صورت ديس سرويس:
اين روش سرو غذا در تعدادي از تالارها اشتباهاً ديس پرسي ناميده ميشود. نحوه سرو در اين نوع پذيرايي كه در طول پنج سال گذشته به سرعت رشد نموده و تقريبا نود درصد از تالارهاي پذيرايي در حال حاضر به صورت ديس سرويس از ميهمانان خود پذيرايي به عمل ميآورند بدين صورت است كه ميهمانان بر سر همان ميزهايي كه در ابتدا حضور داشتند، در زمان شام نيز پذيرايي ميشوند و نيازي نيست تا ميز خود را ترك نمايند. ضمناً براي اينكه هنگام سرو و استفاده از غذا اسراف نشود، قبل از سرو غذا مجري برنامه هاي هنري از ميهمانان، محترمانه تقاضا ميكند كه ميزها را تكميل نمايند تا پذيرايي به بهترين شكل ممكن انجام گيرد. در اين نوع روش پذيرايي20 دقيقه قبل از سروشام، ميهمانداران قسمت بانوان شروع به جمعآوري ميزها نموده و آماده چيدن مينمايند. ابتدا به تعداد نفرات روي يك ميز كه غالباً شش نفر ميباشد، بشقاب، پيشدستي، قاشق و چنگال، ني نوشيدني، ليوان يك بار مصرف، كفگير و چنگال سالاد روي ميز قرار ميگيرد. سپس سالاد، ژله و كارامل يا هرنوع دسر ديگري كه سفارش داده شده و بعد از آن غذا روي ميزها اضافه ميگردد.
مزاياي سرو غذا به صورت ديس سرويس:
سرعت عمل در كشيدن و سرو غذا روي ميزها به طوريكه تمام ميهمانان تقريباً در يك زمان واحد و باهم غذا را
ميل مينمايند.
غذا گرم و مطبوع ميباشد.
براي يك ميز شش نفره يك ديس 3نفره باقلاپلو با گوشت و يك ديس 3 نفره ،
زرشك پلو با مرغ لازم است و توسط مهمانداران براي هر نفر نصف سيخ خوراك
جوجه گذاشته ميشود يا يك ديس كه 3 سيخ جوجه با مخلفات دارد، روي ميز
قرار گيرد اما سرو آن بهتر است.
- دو ديس 3 نفره برنج
- يك ديس شامل شش سيخ جوجه 220 تا 240 گرمي
- يك ديس شامل شش سيخ لقمه 150 تا 180 گرمي
- (يعني براي هر نفر يك سيخ جوجه و يك سيخ لقمه)
راهنماي برگزاري مراسم جشن عروسي
چون غذاها با كف گير برداشته ميشود، تمام غذاهاي باقي مانده در ديسها، مجدداً قابل استفاده خواهد بود.
احترام به سليقه ميهمانان به جهت دو تا سه نوع غذاي سرو شده و اگر ميهماني تمايلي به يك نوع غذا نداشته
باشد، نوع ديگري نيز مهياست.
فاصله زماني بين سرو غذا در سالن بانوان و آقايان نهايتاً 10 دقيقه ميباشد.
هيچ گونه اسرافي به وجود نخواهد آمد.
معايب سرو غذا به صورت ديس سرويس:
از آنجايي كه بر سر يك ميز نميتوان بيش از سه نوع غذاي اصلي و يك نوع غذاي مكمل قرار داد، محدوديتدر تنوع وجود خواهد داشت.
2 چنان چه ميهمانان همكاري نكرده و ميزها را تكميل ننمايند، بر سر ميزهاي 3 يا 4 نفره هم شش غذا توزيع ميشود. البته اين موضوع به ندرت اتفاق ميافتد.
سرو غذا به صورت سلف سرويس:
در اين نوع سرو غذا و پذيرايي، انواع غذاهاي سرد و گرم ايراني و فرنگي، انواع دسرها، سالادها و نوشيدنيها روي ميز
شام چيده شده و از ميهمانان براي صرف غذا دعوت به عمل ميآيد (البته اين نوع پذيرايي نسبت به نوع ميهماني با درنظر گرفتن موارد گوناگون مانند سبزيجات، سالادها، ميوهها، كروتونها، پنيرها، ساندويچهاي سرد و گرم، كلابها،كاناپها و .. در پذيرايي استفاده ميگردد
فوايد سرو غذا به صورات سلف سرويس:
1. سهولت در اجرا و صرف زمان كمتر
2. پذيرايي بهتر از ميهمانان به جهت تنوع غذاها و دسرها
3. سرو انواع غذاها و دسرها و كسب رضايت ميهمانان
4. نظارت بيشتر و بهتر در ارائه غذاهاي مورد نياز در مراحل سرو دوم يا سوم
5. سهولت و دسترسي ميهمانان به غذاها و دسرها و همچنين نشان دادن اهميت به كسب رضايت ميهمانان
مواردي كه ميبايست توسط صاحبان مراسم در سرو غذا به صورت سلف سرويس مدنظر باشد:
1. در سرو غذا به صورت سلف سرويس نياز به فضاي مناسب و كافي جهت اندازه ميز شام و سهولت حركتميهمانان به سر ميز و چيدمان صحيح انواع غذاها و دسرها كه با اندازه ميز ارتباط مستقيم دارد، ميباشد.
چيدمان ميز سلف سرويس ميبايست در يك خط كامل انجام گيرد.
ظروف (بشقاب، قاشق و چنگال)، دستمال كاغذي جداگانه روي يك ميز قرار گيرد.
غذاهاي اصلي در ظروف سر پوش دار به جهت گرم ماندن غذا سرو گردد.
فاصله تقريبي ظروف غذاهاي اصلي 60 تا 70 سانتي متر باشد.
3. غذاهاي اصلي به ترتيب چيده شده و سپس غذاهاي كبابي و مورد توجه بعد از خورشها بر روي ميز قرار مي گيرد.
سالادها، سسها، چاشنيها نيز در كنار هم قرار ميگيرد.
ميهمانان هنگام كشيدن غذا از يك دست استفاده ميكنند بنابراين ميبايست ظروفي را در نظر گرفت كهميهمانان براي كشيدن غذا مجبور به گذاشتن بشقاب خود روي ميز نشوند تا مثلاً ظرف سس را بردارند.
استفاده از ظروف دربدار و پايهدار علاوه بر گرم نگه داشتن غذا از نظر زيبايي نيز جلوه بيشتري دارد.
نوشيدنيها در ميز جداگانه قرار گيرد. قابل ذكر است سالادها و سسها بايستي روي سطوح خنك چيدمان شود.
در پايان به نسبت تعداد ميهمانان ميبايست از ميزهايي كه متراژ مناسب دارند، استفاده كرد تا بتوان كليه غذاها و
دسرها را بر روي آنها چيد. عدم اندازه مناسب و كافي ميز در درجه اول باعث ميگردد كه ظروف، نزديك به هم چيده
شود كه اين امر جلوه زيبايي نداشته، مضاف بر اينكه كشيدن غذا براي همه ميهمانان وقت زيادي ميطلبد و بسياري از
آنان در صفهاي طولاني در انتظار نوبت خواهند ماند.
اهمیت سالاد های میز شام
سالاد ها نقطه ضعف کیترینگ عروسی در ایران سالاد ها و بخش سبزیجات آن است. همانطور که در رژیم غذایی روزانه مان نسبت به سالاد و تنوع سبزیجات کم توجه هستیم نظیر این کم توجهی را در کیترینگ عروسی مشاهده می کنیم. یک فرد حرفه ای ظرافت دست سر آشپز را از دیزاین و برش هایی که به گوجه فرنگی در سالاد میزند متوجه خواهد شد حتی اگر همه توجه ها به بریان و کباب باشد یک میز شام بدون ظرافت در سالاد و سبزیجات برای ما ناقص محسوب می شود.
دسر و میز دسر در شام عروسی
دسر را هرجا پیدا نکنید در شام جشن عروسی انتظارش را می کشید. استفاده از کیک عروس و داماد به عنوان دسر کیک زیبای عروسی که بنوعی سمبل شب جشن عروسی است را به تپه ای آشفته از خامه که چندین مدل قاشق در آن فرو رفته تبدیل می کند. برش کیک باید توسط مهماندار و به درخواست مهمان در سالن صورت بپذیرد. پای دسر های بشقابی را قنادی ها به میز شام مجالس عروسی باز کردند و همگی می دانیم که کشیدن ژله با قاشق غذا خوری کنار غذای اصلی چه منظره ای خواهد داشت. در کیترینگ تورسفید الزام به استفاده از دسر های تک شات یا تک نفره داریم. در صورت اصرار عروس و داماد به سرو دسر های بشقابی و کیلویی قاشق مخصوص ژله برای برداشتن انواع دسر و کاسه و قاشق دسر به تعداد دقیق مهمان ها و نه ۴۰ درصد مهمان ها که در تشریفات عروسی متداول شده، از اصول حتمی کار با کیترینگ تورسفید است. دیگر حسن دسر های تک نفره حمل به سالن بروی ترولی و پذیرایی توسط مهماندار است.
نوشیدنی ها در کیترینگ عروسی اهمیت دارند
سرو نوشیدنی ها در کیترینگ عروسی از مواردی است که مورد اهمال کاری قرار می گیرد و کمتر توسط تشریفات عروسی مورد توجه قرار می گیرد. اغلب در منوی موسسات تشریفات مجالس عروسی نوشیدنی های منوی شام عروسی تحت عنوان “انواع نوشابه قوطی” یا در منوهای بالاتر دلستر و دوغ مشاهده می شود. نکته اول در سرو نوشیدنی در کیترینگ عروسی استفاده از لیوان شیشه ای است تا منظره سالن ترانزیت فرودگاه یا فست فود بوف را در تشریفات جشن عروسی مشاهده نکنیم.
سرو نوشابه که از قبل در یخچال خنک شده روی ترولی متحرک در سالن صرف غذا توسط مهماندار در لیوان شیشه ای و نی بدرخواست مهمان روی میز پذیرایی قرار می گیرد. در صورت سرو نوشیدنی ها بجز این حالت حداقل ایرادی که به کیترینگ عروسی وارد است این خواهد بود که در طراحی میز شام و نوع پذیرایی مهمان را وادار به مراجعه مکرر به میز شام می نماید.
توجه به رژیم های غذایی افراد دارای پرهیز
دوست نداریم که فردا وقتی از یکی از مهمان ها می پرسید که آیا از کیفیت غذای کیترینگ عروسی راضی بودید؟ پاسخ دهد ما که رژیم داشتیم و چیزی نخوردیم. در تمامی سفارشات کیترینگ برای افراد مسن و افراد با کلسترول بالا علاوه بر سری کاملی از سبزیجات و سالاد های مختلف یک غذای گرم رژیمی را به عنوان هدیه تدارک می بینیم. تا حتی افراد گیاهخوار و دارای رژیم که مهمان شما هستند غذای باب میلشان را در شام عروسی شما پیدا کنند و هیچ کسی بدون احساس خوب میز شام را ترک نکند.