کارت عروسی

کارت عروسی

کارت عروسی، از گذشته تا کنون تغییرات بسیاری کرده است. اگر بخواهیم به خیلی زمان های قبل برگردیم، می بینیم که در گذشته، اصلا توزیع کارت مرسوم نبوده، و مردم و مهمانان به صورت تلفنی و یا حضوری برای مراسم عروسی دعوت می شدند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، کم کم چاپ کارت دعوت رواج پیدا کرد و برای متن کارت نیز، همان مکالمات حضوری و یا تلفنی روی آن چاپ می شد، که فقط شامل مکان و زمان عروسی بود. همینطور که به پیشرفت خود ادامه داد، کم کم متن و شعر نیز به آن اضافه شد و به شکلی که امروزه شاهد آن هستیم درآمد.

انواع کارت عروسي
انواعی از کارت هایی است که امروزه به عنوان زیباترین کارت های عروسی از آنها یاد می شود. مدل کارت عروسی زیبا و شیک، از معمول ترین کارت هایی است که اکثر مردم برای مجالس عروسی خود از آنها استفاده می کنند.
اکلیل پفکی ، طرح چوب ، طرح چوب باندی ، عروس داماد فانتزی ، بادبزنی طرح جیر ،چوب اکلیل لوزی، طرح متالایز کشویی پاپیون ، باندرولی طرح متالایز پروانه ، فانتزی پاکت سه لا، کیفی با روبان ، طرح چوب سه لا، آبرنگی سه لایی ، ،کارت عروسی چهار رنگ با روبان ،کارت عروسی انتزاعی ،کارت عروسی مدرن ، کارت عروسی ساده
کارت عروسی سه بعدی همراه با عینک مخصوص
ایده ی این کارت متعلق به Emy است. او عروسی است که دلش می‌خواست مهمانان با زدن عینک سه بعدی کارت عروسی سه بعدی‌اش را نگاه کنند.
کارت عروسی با شمارش معکوس
این یک کارت دعوت باور نکردنی و غیر معمول است که به عنوان یک تایمر، شمارش معکوس را برای روز عروسی انجام می‌دهد. این کارت عروسی دارای یک چرخ رو به جلو است که به مهمانان نشان می‌دهد چند روز به روز عروسی باقی مانده است. ایده این کارت عروسی در سال 2012 توسط یک زوج ایجاد شد.
کارت عروسی با قابلیت ضبط و پخش صدا
کارن یک وکیل مدافع است و میشل یک مهندس صدا است. آنها می‌خواستند کار و هنر خود را با هم ترکیب کنند و آن را به شکل یک کارت عروسی موزیکال به مهمانان ارائه کنند. آن‌ها برای این کارت یک آهنگ را با هم نوشته و خوانند. سپس آن را ضبط کرده و در کارت‌های دعوتشان قرار دادند. طراحی این کارت واقعأشگفت انگیز است.
کارت عروسی به شکل خیمه سرخ پوستان
شما بعد از تحویل گرفتن کارت عروسی باید چوب‌ها را در محل‌های مخصوص قرار دهید تا کارت به شکل یک خیمه سرخ پوستی دربیاید. این کارت عروسی با ایده جالب توجهی که دارد می‌تواند به عنوان یک وسیله تزئینی بر روی میز استفاده شود.
کارت عروسی آلبومی
این کارت عروسی به صورتی طراحی شده است که عکس‌هایی از محل زندگی عروس و داماد در آن همراه با توضیحاتی درباره آن مکان‌ها قرار می‌گیرد.
کارت عروسی دیداری با عکس‌های متحرک
این کارت عروسی به این صورت است که شما باید آن را بر روی چشمتان بگذارید و تماشا کنید. در واقع این کارت یک وسیله گرداننده تصویر است که دارای یک حلقه تصویر است و شما با زدن دکمه‌ای آن‌ تصویر‌ها را پی در پی می‌بینید. ایده این کارت عروسی بسیار خلاقانه بوده است.
کارت عروسی همراه با داستان آشنایی‌
این کارت عروسی حاوی داستان آشنایی طرفین از ابتدای امر تا انتها و در نهایت منجر شدن به ازدواج می‌باشد. این کارت عروسی به سبک اینفوگرافیک (سبکی گرافیکی همراه با توضیحات) داستان را شرح می‌دهد. ایده این کارت عروسی طرفداران بسیاری داشته است و بیش از 400 زوج در بریتانیا، کارت عروسی خود را به این شکل سفارش داده و داستان خود و شریکشان را بر روی آن نوشته‌اند.
کارت عروسی یکپارچه‌سازی شده با سیستم‌عامل پلاروید
با این سیستم می‌توانید عکس‌های مورد علاقه خود را همراه با توضیحاتی درون یک جا نگهدار عکس زیبا و مدرن بگذارید.
کارت عروسی با سطح قابل خراشیدن
برای این که از تاریخ این کارت عروسی مطلع شوید باید پوشش روی آن را با ناخن یا هر شی تیز دیگر بتراشید.
کارت عروسی بادکنکی
این کارت عروسی فوق‌العاده جالب است. یک عدد بادکنک بر روی آن موجود است که با باد کردن آن می‌توانید اطلاعات مربوط به چگونگی برگزاری مراسم را مشاهده کنید.
کارت عروسی به شکل قوطی فیلم
این کارت عروسی به شکل یک قوطی فیلم فلزی است که با بیرون کشیدن فیلم درون آن می‌توانید اطلاعات مربوط به مراسم را بفهمید.
کارت عروسی به شکل بروشور
این کارت عروسی شامل چندین برگه است که برگه‌های آن حاوی تصاویر و اطلاعات هستند.
کارت عروسی به شکل قوطی
این کارت عروسی در واقع یک قوطی است که درون آن یک برگه می‌باشد. برگه حاوی اطلاعاتی درباره جشن و همچنین اطلاعاتی درباره نحوه آویزان کردن قوطی به پشت ماشین عروس است.
کارت عروسی به شکل بازی
این کارت عروسی به شکل یک جعبه بازی است که می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد. مسیر این بازی در حقیقت مسیری است که باید بپیمایید تا به محل برگزاری مراسم برسید.
کارت عروسی به شکل صفحه موزیک با صدای پرندگان
این صفحه موزیک در واقع کارت عروسی است که صدای پرندگان بر روی آن ضبط شده است و همچنین در وسط صفحه اطلاعات کارت درج شده است.
کارت عروسی به شکل نقشه
این یک کارت عروسی جالب به شکل نقشه است که محل‌های مشخص شده بر روی آن مانند نقشه‌های گنج است. با راهنمایی‌های موجود بر روی این نقشه می‌توانید محل برگزاری جشن را بیابید.
کارت عروسی با صفحه موزیک قصه عشق (love story)
این کارت عروسی دارای صفحه موزیک قصه عشق است که نقاشی‌های مصور زیبایی نیز بر روی آن طراحی شده است.
کارت عروسی به شکل کت داماد
کارت عروسی دارای طرحی زیبا از اریگامی( درست کردن کاردستی با کاغذ) به شکل کت داماد.
کارت عروسی به شکل بطری
این کارت عروسی مانند نامه‌هایی است که با بطری به دریا می‌اندازند. درون بطری‌ها از صدف، انواع گوش ماهی و سنگ‌های تزئیینی پر شده است. کاغذی درون بطری است که اطلاعات مراسم بر روی آن نوشته شده است.
نکته هايي بايد در انتخاب کارت توجه کنيم
در صورتی که سن عروس و داماد زیاد باشد باید از کارت های سنگین تر با متن ها و شعرهای ملیح تر استفاده شود. در حد امکان از خرید کارت هایی با رنگ های تند و یا طرح های بچه گانه پرهیز نمایید.
هم چنین از سرودن شعرهای بسیار عاشقانه و یا متن هایی که با زبان عامیانه نوشته شده اند دوری کنید.
در صورتی که سن عروس و داماد خیلی کم باشد ( مثلا هجده تا بیست و دو سال ) استفاده از کارت های فانتزی با طرح های رنگی و متن هایی ساده تر و عامیانه تر را پیشنهاد می کنیم.
اگر مراسم نامزدی ، عقد ، حنابندان و حتی پاتختی دارید ، می توانید برای آن ها نیز کارت تهیه کنید تا میهمان های تان را رسمی تر دعوت کرده باشید و خودتان نیز وقت کم تری برای نوشتن آدرس روی کاغذ صرف کنید. ضمنا جلوه ی کارت دعوت از یک تکه کاغذ پاره به مراتب بیشتر است.
در انتخاب شعر و یا متن کارت ازدواج تان حوصله و دقت به خرج دهید چون گاهی شعر شما در ذهن میهمانان به یادگار می ماند. اگر متن های عاشقانه دوست ندارید و یا هیچ شعری برای کارت تان در نظر نگرفته اید می توانید با یک جمله ی رسمی کارت تان را پر کنید و میهمانان تان را مودبانه و محترمانه دعوت کنید.
برای افرادی که مطلقه هستند و یا همسرشان فوت کرده است و هم چنین افرادی که به طور مستقل زندگی می کنند بدون در نظر گرفتن جنسیت یا سن و سالشان کارت جداگانه ای بفرستید.
اگر میهمانی تان را در باغ یا منزل خودتان برگزار می کنید و یا محل برگزاری مراسم عروسی آدرس پیجیده ای دارد حتما نقشه یا کروکی محل مراسم را ضمیمه ی کارت عروسی تان کنید تا میهمانان تان دیر به مراسم نرسند.
اگر قرار است دوست یا فامیلی به همراه خودش میهمان به مراسم تان بیاورد ، یا شخصی را دعوت کرده اید که در مراسم کسی را نمی شناسند و می خواهید او با آوردن یکی از دوستانش در مراسم تنها نباشد می توانید در پشت کارت شان بعد از نام او عبارت "و میهمان محترم " را اضافه کنید.
تقریبا گنجاندن طرح خاصی مانند، لوستر بزرگ سالن جشن عروسی بر روی کارت دعوت می تواند، ایده و خلاقیت جالبی به نظر برسد، ولی زیاده روی در این کارها توصیه نمی شود. معمولا برخی از عروس خانم های محترم میل بر این دارند که به طور همزمان نمایی از دانتل ( تقریبا چیزی شبیه به گیپور) لباس عروسی و طرحی از گل آرایی مجلس، نمایی از سالن جشن عروسیشان را بر روی کارت دعوت عروسیشان طراحی شود، بهتر می باشد که شما با یک طراح کارآمد و با تجربه و یک مسئول چاپ مشورت های لازم را انجام دهید، و در انتخاب طرح خرید کارت عروسی خود به توافق برسید.
اکثر عروس و داماد ها ترجیح می دهند، با انتخاب رنگ های شاد و درخشان به طراحی خرید کارت عروسی جلوه ی زیباتری ببخشند، انتخاب این مدل از رنگ ها اصلا ایرادی ندارد ولی باید دقت کنید که این رنگ ها در کنار رنگ های خنثی دیگری مانند سفید، طلایی و زرد مایل به قهوی ای بهتر است تعدیل شوند، تا نوشته های داخل و روی کارت واضح و خوانا خوانده شوند.
پس از چاپ نمونه کارت سفارش داده شده، حتما آن را با دقت بخوانید تا اگر احتمالا اشتباه تایپی در آن وجود دارد، آن را برطرف کنید. و اگر در خواندن و دیدن نمونه کارت دعوت عروسی از دوستان خود کمک بگیرید، خیلی بهتر می باشد، چون ممکن است خودتان متوجه اشتباهات آن نشوید. یادتان باشد که شما همزمان با رزرو یک مرکز چاپ خرید کارت عروسی، یک خوشنویس هم حتما رزرو نمایید. البته می توانید از دوستان و آشنایان خوش خط ، برای نوشتن اسامی مهمانان عزیزتان همواره کمک بگیرید.
باید دقت کنید، که متن انتخاب شده در انتخاب و خرید کارت عروسی شما، تنها توسط خود شما خوانده نمی شود، در واقع تمامی مهمانان شما باید پس از دریافت کارت عروسی شما از خواندن متن خرید کارت عروسی شما لذت ببرند و به سلیقه و انتخاب متن خرید کارت عروسی، طراحی کارت عروسی شما غبطه بخورند. حتما یادتان باشد از متن هایی استفاده کنید که با حال و هوای شخصیت شما سازگار باشد. اگر زوجی کم سن و سال هستید، می توانید از متن های عاشقانه و با مزه تری استفاده کنید ولی اگر کمی سن و سالتان بالاتر می باشد از متن های سنگینتر و با معناتری استفاده نمایید.
معمولا سعی کنید تعدادی کارت دعوت اضافه سفارش دهید، ممکن است در تهیه لیست مهمانان برای خرید کارت عروسی کسانی از قلم افتاده باشند و یا دوست داشته باشید چند عدد از آنها را برای یادگاری نزد خود نگاه بدارید. و همچنین چند پاکت اضافه نیز تهیه کنید، که در صورت اشتباه احتمالی در پشت نویسی بتوانید آنها را براحتی تعویض نمایید.
اگر برایتان ممکن است کروکی محل برگزاری جشن را نیز داخل پاکت کارت دعوت قرار دهید تا مهمان‌هایتان برای پیدا کردن محل جشن به دردسر نیفتند و با تاخیر به سالن نرسند.
2 موقع خرید و سفارش حتما نمونه‌ای از کارتی که دوست دارید یا مدل‌هایی که در اینترنت پیدا کرده‌اید همراه داشته باشید. اما به 2 یا 3 مدل بسنده کنید. در غیر این صورت فروشنده را حسابی گیج خواهید کرد.
موقع کنترل کردن نمونه اولیه کارت پپیش از چاپ نهایی آن، با دقت زمان و مکان جشن را چک کنید و مطمئن شوید که تاریخ مورد نظرتان مصادف با همان روز هفته است که روی کارت نوشته اید.
در مورد پر کردن کارت ها و نوشتن نام مهمانان روی پاکت وسواس داشته باشید! چون این مساله از نظر روانی بر ذهن مهمانان شما تاثیر خواهد داشت.