گیفت عروسی

گیفت عروسی چیست

گیفت عروسی یا هدیه عروسی ، هدیه ای کوچک است که عروس و داماد برای مهمانان (خانم) مراسم عروسی تدارک می بینند تا از حضور آنها در جشن عروسی تشکر کنند.

گیفت عروسی به نشانه یادبود عروسی نزد مهمانان به یادگار می ماند و هدیه ای خاطره انگیز خواهد بود. بنابراین بهتر است که در انتخاب گیفت عروسی خود دقت کنید تا مهمانانتان را با هدیه ای ویژه و خاطره انگیز راهی منازلشان کنید. خداونددر آیه 36سوره نمل،یکی ازآثار هدیه را شادمانی می داند.برای هدیه دادن یا گیفت عروسی همین هدیه دادن چه خودت آنرا درست کرده باشی،یا از بازار تهیه کرده باشی البته با توجه به بودجه خودتان،هدیه دادن از فرهنگ قدیم ایرانی ها می باشد و در اسلام هم به آن توصیه شده وعمل زیبا ونیکویی می باشد.
انواع گیفت عروسی
گیفت عروسی خانگی :
این نوع گیف ها می تواند شامل عروسک (عروس و داماد) ، دسته گل های کوچک ، کله قند فانتزی کوچک تزیین شده و پرنده های مصنوعی زیبا باشد.
گیفت عروسی فرهنگی :
این نوع گیفت نمادی از فرهنگ قومیت یا خاندان شما می باشد که با کمی تفکر ، بهترین ایده ها را خواهید یافت !
گیفت عروسی سنتی :
این نوع گیفت ها شامل جعبه های تزیین شده است. داخل جعبه نیز می توانید هدیه ای کوچک به رسم یادبود بگذارید.
گیفت عروسی مناسبتی :
این نوع گیفت نمادی از مراسم عروسی شماست. بعنوان مثال اگر مراسم عروس تان در کنار دریا باشد ، می توانید از قایق عروسکی با تزیین نقل و نبات استفاده کنید تا برای همیشه در یادها بماند. و یا اگر عروسی تان در زمستان و برف باشد ، گزینه های جالبی برای انتخاب خواهید داشت.

چگون گيفت عروسي را تهيه و تزيين کنيم
برای تهیه ساده ترین نقل یادبود کافی است تورهای معمولی یا ارگانزا ـ که امروزه به شکل های اکلیلی یا طرحدار و ساده موجود است ـ را تهیه کنید و به شکل دایره به قطر ۲۰ سانتی متر ببرید. داخل تور را مقداری نقل دراژه یا هرنوع دیگر نقل که علاقه مند هستید، بگذارید. تور را کاملا جمع کنید و با یک روبان به رنگ دلخواه گره و پاپیون بزنید. روی پاپیون را گل های ریز و هماهنگ با رنگ روبان با چسب بچسبانید.
امروزه قندهای مکعب شکل با ابعاد گوناگون در بازار موجود است. می توانید از اندازه های سه تا ده سانتی متر بنا به سلیقه خود استفاده کنید. دو یا چند مدل گل یا شاخک های تزئینی با اندازه های مختلف تهیه کنید و با استفاده از چسب حرارتی آنها را روی سطح قند بچسبانید. برای این کار، گل اصلی و درشت کار را مطابق با رنگ دلخواهی که در نظر دارید انتخاب کنید. گل های ریسه ای برای گل اصلی مناسب نیستند. بقیه گل ها و تزئینات باید رنگ اصلی کار شما را تکمیل کنند.
برای چسباندن نیز ابتدا گل اصلی را بچسبانید سپس با روبان و سایر گل ها روی قند را پوشش دهید. نقل های درشت (دراژه) را لابه لای گل ها بچسبانید. از مروارید یا دانه های کریستالی نیز می توانید در لابه لای گل ها استفاده کنید.
نقل های دراژه سفید را دانه دانه داخل تور (با رنگ دلخواه) قرار دهید. تور را محکم روی نقل بکشید و با یک سیم نازک ده سانتی متری محکم ببندید. سپس روی سیم را نوار گاترین متناسب با رنگ خود ببندید. پس از این که حدود ۱۰ تا ۱۵ عدد از این نقل ها را آماده کردید، نقل ها را با استفاده از سیم به شکل انگور به هم بتابانید و در آخر برگ سبز و سیم روکش دار بلندی به انگور اضافه کنید. کل سیم ها را نوار گاترین ببندید. سیم روکش دار را به دور یک لوله باریک مثل خودکار بپیچید تا حالت فنری پیدا کند. به ساقه انگور برای تزیین پاپیون را گره و پاپیون بزنید.
از گل های مصنوعی مانند رز ـ که ساقه نسبتا بلندی دارند ـ می توانید استفاده کنید یا گل هایی که ساقه کوتاه دارند را به ساقه های آماده که در بازار موجود است با کمک چسب یا سیم متصل کنید و دور آن را نوار گاترین سبز ببندید. اگر در ساخت گل نیز مهارت دارید، می توانید از انواع گل های چینی یا بلندر استفاده کنید. وسط ساقه را با دو یا چند روبان هماهنگ گره و پاپیون بزنید و روی آن را یک عدد نقل دراژه و یک دانه چشم نظر بچسبانید.
می توانید از ظروف سفالی کوچک که به وفور یافت می شود، استفاده کنید. با استفاده از اسپری رنگ آنها را به رنگ دلخواه اسپری کنید. اگر بعد از خشک شدن ظرف سفالی کاملا با رنگ پوشش پیدا نکرده بود مجدد آن را اسپری کنید. نقل های دراژه را به تعداد دلخواه در تور بپیچید و با گل های ریز داخل سفال بچسبانید. مروارید یا دانه های کریستالی رنگی را با چسب به نخ های نایلونی نامرئی بچسبانید و در وسط کار ثابت کنید.
از شیشه های بلوری دردار کوچک استفاده کنید یک گل درشت به رنگ اصلی و دلخواه خود انتخاب کنید و با غنچه و شاخک های خیلی کمی که استفاده می کنید در وسط ظرف بچسبانید. اطراف گل را کمی پوشال های زرورقی بریزید به شکلی که فقط فضای خالی اطراف گل را کمی پوشش دهد و روی آن را دانه های نقل و مروارید بریزید. روی دسته را روبانی همرنگ گل اصلی ببندید.
می توانید جعبه های طلقی تهیه کنید یا خودتان طلق های متری را بخرید و جعبه بسازید. دقت کنید ساخت جعبه های طلقی متفاوت است هنگام تا زدن طلق با یک وسیله که نوک نسبتا تیزی دارد ابتدا خط تا را بکشید و بعد به آرامی تا بزنید تا تای شما بدون ترک خوردگی و مات شدگی انجام شود. داخل جعبه را با نقل دراژه پر کنید و درب طلق را ببندید. دو عدد روبان یک سانت از دو طرف جعبه به سمت بالای طلق بیاورید و بچسبانید. یک عدد گل متوسط با کمی برگ و یک پاپیون کوچک روی در بچسبانید. به جای نقل داخل طلق می توانید از لیوان های کوچک استفاده کنید. دورتا دور لبه لیوان را مروارید هایی که یک طرف آن تخت است یا نگین های رنگی بچسبانید و یک شمع کوچک داخل لیوان قرار دهید. لیوان را در جعبه طلق قرار دهید و روی در کنار گل یکی دو عدد نقل بچسبانید.
از فال حافظ نیز می توانید استفاده کنید. این مدل یادبود برای مراسم بله برون نیز بسیار مناسب است. کتاب های حافظ در ابعاد کوچک تهیه کنید. از دانه های کریستالی با اشکال گل و برگ و اشکی و... استفاده کنید. دو سه شاخه را با کریستال های ریزتر طبق دستور بالا آماده کنید. گل های درشت کریستال را در وسط سیم ثابت کنید وتمام طول دو رشته سیم را کاملا به هم بتابانید. سپس منجوق داخل سیم کنید. ساقه های منجوقی را به شکل فنری دربیاورید ساقه ها را به هم وصل کنید و با روبان های گوناگون که پاپیون زده اید روی جلد حافظ بچسبانید. بهتر است به جای نقل از تکه کوچکی نبات در روی پاپیون ها استفاده کنید، چرا که با حافظ هماهنگی بیشتری دارد.
از توپ های پینگ پنگ استفاده کنید. برای شروع دانه اول یک رشته مروارید با سایز متوسط را در پایین توپ بچسبانید سپس لایه لایه چسب بزنید و مرواریدها را بچسبانید. دقت کنید مرواریدها از بند بیرون نریزند. کل توپ را پوشش دهید تا جایی که فقط یک ردیف دیگر باقی بماند. یک روبان به اندازه هشت سانت ببرید، دو سرآن را به هم بچسبانید تا به شکل حلقه دربیاید، سپس در وسط قسمت خالی توپ بچسبانید تا حالت دسته پیدا کند. قسمت های خالی باقیمانده را با گل های ریز و روبان های پایپون زده شده پر کنید. یک نقل دراژه را در بین دسته روی توپ بچسبانید.
جعبه های مکعب مربع با ابعاد شش سانتی متر را طبق آموزش قبل آماده کنید و داخل آن مقداری پوشال بریزید و روی آنها چند دراژه قرار دهید. برای تزیین روی جعبه از دانه های کریستالی استفاده کنید. سه عدد سیم به طول ۲۰سانتی متر ببرید و اولین دانه کریستالی را در وسط یکی از سیم ها قرار دهید و دو طرف سیم را تا حدود یک سانتی متر پایین تر به هم بتابانید.
سپس یک دانه کریستالی دیگر را داخل یکی از سیم ها بکنید و آن را با همان سیم بتابانید. حالا دو سیم اصلی را تا یک سانت پایین تر به هم بپیچانید و حالا دانه کریستالی بعدی را در سیم دوم قرار دهید. به این صورت، کریستال ها با فاصله از هم و قرینه یکدیگر قرار می گیرند. سه عدد سیم را به این شکل آماده کنید و در آخر از یک کریستال بزرگ تر به شکل گل استفاده کنید وهمه را به هم وصل کنید به شکلی که گل در وسط قرار بگیرد. کریستال ها را روی جعبه بچسبانید.