میهمانی رسمی و غیر رسمی تفاوت هایی وجود دارد

میهمانی رسمی و غیر رسمی تفاوت هایی وجود دارد

 

 

 


یکی از آنها میزان دوری و نزدیکی ارتباط با مدعوین است . هرچه مدعوین نزدیک تر باشند از رسمیت میهمانی کاهش میابد . هرچه رابطه بین میزبان و مدعوین دورتر باشد رسمیت میهمانی افزایش می یابد .
تعداد میهمانان و بزرگی میهمانی باعث میشود که میهمانی از حالت خودمانی بیرون آمده و حالت رسمی تری پیدا کند.
مناسبت برگزاری میهمانی همان میهمانی خانوادگی در حالت عادی خودمانی است و نیازی به تشریفات غیرمعمول دیده نمیشود ولی وقتی همین میهمانی خانوادگی و غیر رسمی به مناسبت روز یا جشن بخصوصی تدارک دیده شود مثلا در نوروز یا شب یلدا برگزار شود رسمیت می یابد .
در یک میهمانی رسمی منوی غذایی متفاوت است و از حالت معمولی خارج میشود . نحوه پذیرایی با میوه و شیرینی و میان وعده و بدو ورود میهمانان تشریفاتی تر و تزیینات منزل و میز و سفره و منزل فاخرتر میشود .
حضور همزمان میهمانان پر اهمیت است بهمین دلیل ساعت و روز پذیرایی کتبی و یا شفاهی به اطلاع همه مدعوین رسانده میشود .در میهمانی های بسیار رسمی تر مانند مراسم عقد و عروسی و ولیمه معمولا کتبی اطلاع داده میشود و آدرس محل و تعداد میهمانان دعوت شده از آن خانواده , در کارت قید میشود .
بنا به مناسبت میهمانی و حضور افراد دیگر , طرز پوشش میهمانان و پذیرایی میزبان و وسایل و ظروف مورد استفاده در میهمانی متفاوت است .
اگر مناسبت خاصی ( مانند ولیمه یا جشن تولد و تولد نوزاد و ... ) در مجلس حکمفرما باشد , مدعوین طبق سنت و رسم و رسوم و به رسم یادبود با هدایا و کادو وارد میهمانی میشود . در اینگونه موارد تعداد میهمانان افزایش می باید در نتیجه میزان خدمات دهی در منزل میزبان باید از قبل پیش بینی و رعایت شود .