کاهش هزینه های عروسی

کاهش هزینه های عروسی

همان‌ها را محدود کنيد: اگر مي‌دانيد فردي به مهمانيتان نمي‌آيد يا اگر با او صميمي نيستيد، فقط بخاطر رسم و رسوم دعوتش نکنيد و به جاي آن با خيال راحت مهمان‌هاي اصلي را دعوت کنيد و برايشان هزينه کنيد. کساني را دعوت کنيد که واقعا براي شما و همسرتان مهم هستند و حضورشان را در جشن عروسي مي‌خواهيد.

کم عکس با کيفيت: لزومي هم ندارد که در همه مدل‌ها و حالت‌ها عکس بگيريد و آنها را چاپ کنيد. يک عکاس خوب پيدا کنيد و از او بخواهيد چند عکس متفاوت و خاص بگيرد. صادقانه درباره ميزان پولي که مي‌توانيد براي عکاسي بدهيد را مطرح کنيد و از عکاس بخواهيد به همان اندازه عکس و فيلم بگيرد.
لباس عروس بهترین راه تهیه لباس عروس ارزان، قرض کردن لباس یکی از دوستان و آشنایان است. اگر به هر دلیلی نشد، بهتر است از موسسات اجاره دهنده، یک لباس اجاره کنید. برخی از این مزون ها لباس را به تن شما می دوزند و بعد آن را اجاره می دهند. پس دیگر نیاز نیست نگران سایز و مدل لباس در تن تان باشید. اگر هم لباس را خریدید، می توانید بعد از عروسی لباستان را بدهید به یک مزون آشنا که برایتان اجاره بدهد. شاید بخشی از پولش برگشت.
با تعیین درست تاریخ مراسم خود، صرفه جویی کنید. بسیاری از خدمات مرتبط با برگزاری مراسم عروسی، در روزهای وسط هفته و فصل های پاییز و زمستان، ارزانتر هستند.شما می توانید با انتخاب یک روز در روزهای وسط هفته تخفیف های قابل توجهی در این خدمات کسب کنید. علاوه بر این در فصل های سرد سال مثل پاییز و خصوصا زمستان، که بازار مراسم عروسی کم رونق تر است، می توانید این خدمات را با قیمت های پایین تری نسبت به بهار و تابستان، دریافت کنید.
برخی از باغ ها نیز به دلیل اینکه در اطراف شهرها واقع هستند و در ضمن هزینه های بالاسری کمتری دارند، با قیمت های مناسب تری با شما قرارداد می بندند و در عین حال مهمانان شما از فضای با طراوت آنجا لذت می برند. شاید گزینه مناسبی باشد اگر به تالارها و باغ هایی که به فاصله کمی در اطراف شهر شما هستند فکر کنید. این اماکن به دلیل دورتر بودن از مراکز شهری، قیمت های مناسب تری دارند و در ضمن مهمانان شما دردسر ترافیک سنگین داخل شهر را هم نخواهند داشت.
گل آرایی ماشین عروس، بادکنک آرایی سالن پذیرایی، آتش بازی و… در ظاهر چندان پرهزینه نیستند اما اگر با هم جمع شوند می توانند بسیار گران باشند. اگر اسکناس های خود را دوست دارید سعی کنید احساسی تصمیم نگیرید. برخی از این خدمات مثل تزئین ماشین عروس را می توانید با هزینه های کمتری نیز انجام دهید. مثلا باحذف برخی از گل های گران قیمت و جایگزین کردن آنها با گل های ارزان تر و یا حذف گل هایی که مربوط به آن فصل نیستند و انتخاب گل هایی که در آن فصل فراوان تر هستند، می توانید هزینه های تزئین ماشین عروس را کاهش دهید.
مواردی مثل بادکنک آرایی و گل آرایی سالن پذیرایی اگر حذف شوند نیز تاثیرچندانی بر گرمی مجلس شما نخواهند گذاشت. مواردی مثل آتش بازی و… نیز توسط نزدیکان شما با هزینه های بسیار کمتر قابل اجرا هستند. پس در هنگام عقد قرارداد با ارایه دهنده این خدمات، دقت بیشتری در موارد انتخابی خود بکنید و فراموش نکنید که : قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.
براي پرداختن هزينه‌ها مي‌توانيد وام‌هايي با سودهاي پايين بگيريد. وام‌هاي کوچک را مي‌توانيد بعداز عروسي پرداخت کنيد. اگر بخواهيد مي‌توانيد بخشي از آن را با هدايايي که گرفته‌ايد پرداخت کنيد و يا هر ماه از حقوقتان کسر کنيد. هرگز براي يک شب عروسي وام زياد با سود بالا نگيريد. زيرا تمام هزينه‌هاي عروسي در يک شب تمام مي‌شود و سود بلندمدتي از آن نخواهيد برد.
هنوز هم موارد زيادي هست که مي‌توانيد آنها را براي کم کردن هزينه‌هاي ازدواج حذف کنيد. اين مسئله بستگي به برداشت و خواسته‌هاي شما از زندگي زناشويي و شروع يک زندگي مشترک دارد. خريدن آينه و شمعدان يک عرف است و هيچ مبنايي جز برپايه سنت‌هاي مرسوم ندارد. مي‌توانيد آن را نخريد. خريدن سرويس جواهر و طلا تأثير مستقيمي در زندگي شما ندارد و اگر همسرتان مي‌خواهد هديه‌اي به شما بدهد اين هديه مي‌تواند هر چيز خوب ديگري باشد.
رسوم و آيين‌هاي جشن عروسي، شروع يک زندگي خوب را نويد مي‌دهند و اگر برگزاري آنها شما و همسرتان را نگران و ناراحت مي‌کند و يا اختلافات خانوادگي را دامن مي‌زند، بهتر است آنها را حذف کنيد.
نکته مهم و پاياني ديگري که بايد آن را جدي بگيريد، عرف و خواسته‌هاي خانواده هر دوي شماست. مراسم عروسي شما فقط يک جشن شادي براي شما دونفر نيست. پدر و مادرها نيز در آن سهم دارند.
در فرهنگ ايراني بخش زيادي از هزينه‌هاي برگزاري مراسم ازدواج به پاي خانواده‌ها است و در واقع بسياري از مهمان‌ها وابستگان نزديک آنها هستند. سعي کنيد آنها از تصميمات شخصي‌تان مطلع کنيد و اجازه بدهيد آنها نيز در اين باره نظر و ايده بدهند. البته در بعضي از موارد خاص انتظارات و توقعات خانواده‌ها از زوج‌ها بيشتر است و مشکلاتي نيز ايجاد مي‌کنند. سعي کنيد خانواده‌هايتان را متقاعد کنيد و به آنها توضيح بدهيد که چرا ترجيح مي‌دهيد مهماني ساده تري برگزار کنيد و چه هدفي از اين کار داريد. آنها شايد کمي سرسختي نشان بدهند اما در نهايت با خواسته‌هاي شما همراهي خواهند کرد.